JAPĀŅU

HIRAGANA UN KATAKANA – JAPĀŅU ZILBISKĀ RAKSTĪBA KANA

2136 - saskaņā ar Japānas Izglītības ministrijas datiem, vismaz tik daudz japāņu rakstu zīmju jums ir jāapgūst, lai brīvi lasītu japāņu tekstus. Savukārt japāņu valodas iesācēji sāk mācības ar mazāk nekā 50 simboliem, lai pierakstītu pirmos apgūstamos vārdus un frāzes. Tie ir hiragana un katakana jeb japāņu zilbju rakstība kana.

Viena valoda – 4 alfabēti

Japāņu valodā ir nevis viena, kā tas ir poļu valodā, bet pat četras rakstības sistēmas. Galvenā un visplašākā ir kandži. Tā sastāv no aptuveni 6000 rakstzīmju, no kurām katra papildus fonētiskajai vērtībai izsaka arī noteiktu jēdzienu vai ideju. Papildus logogrāfiskajam rakstam japāņi izmanto divas zilbiskās kandži rakstības sistēmas, kā arī rōmaji jeb latīņu alfabētu, ar kura palīdzību ārzemnieki var viegli izlasīt japāņu vārdus un frāzes.

Kandži, hirgana un katakana – izcelsme

Tradicionālie japāņu alfabēti tika izstrādāti, pamatojoties uz ķīniešu rakstību, kura Ziedošo Ķiršu Zemē nonāca aptuveni 5. gadsimtā pēc Kristus dzimšanas. Gadsimtu gaitā japāņi ir pārveidojuši ķīniešu rakstzīmju sistēmu atbilstoši savām vajadzībām. Lai gan ķīniešu un japāņu valodas ārzemniekiem var skanēt ļoti līdzīgi, austrumu valodas ievērojami atšķiras pēc savas struktūras. Viena no būtiskākajām atšķirībām ir japāņu valodā lietotā locīšana, kas ķīniešu valodā nav sastopama. Darbības vārdu un īpašības vārdu locīšanu var uzskatīt par vienu no iemesliem, kāpēc japāņi izmanto paralēlas rakstības sistēmas – logogrāfisko kandži un zilbisko kana.

Kana zilbiskā rakstība – kas tas ir?

Kana ietver divas japāņu zilbiskās rakstības sistēmas, kas izveidotas ap 8. gadsimtu un nostiprinājās Heian laikmetā. Atšķirībā no kandži kana rakstzīmes izsaka tikai fonētisko vērtību, tāpēc 1 rakstzīme = 1 semantiski neitrāla zilbe. Silabiskās sistēmas mērķis bija vienkāršot japāņu valodas pierakstu un atvieglot tās ikdienas lietošanu. Lai gan lielu daļu japāņu valodas vārdu var pierakstīt šādā veidā, šo vienkāršošanu izmanto tikai ārzemnieki, kas sāk apgūt valodu. Japāņi ikdienā lieto kana tikai noteiktu vārdu un skaņu kategoriju pierakstīšanai.

Hiragana un katakana – līdzības un atšķirības

Abās japāņu zilbārdu valodās ir pa 46 rakstzīmēm. Katrai hiraganas rakstzīmei ir ekvivalents katakanā. Tas nozīmē, ka katru japāņu zilbi var rakstīt divējādi. Ar kana pamatzīmēm nav iespējams pierakstīt visus japāņu vārdus. Jaunas zilbes tiek veidotas, pievienojot divas paralēlas svītras vai apli labajā augšējā stūrī un izmantojot samazinātu tsu rakstzīmi, kas dubulto attiecīgo burtu. Hiragana un katakana atšķiras ne tikai pēc to pieraksta, bet galvenokārt pēc to lietojuma, kas stingri nosaka to funkcijas japāņu rakstības struktūrā.

Hiragana – kā rakstīt japāņu valodas vārdu galotnes?

Hiragana ir pirmā un nedaudz mazāk sarežģītā japāņu zilbju sistēma. Sākotnēji, kad jaunveidotā rakstība vēl nebija plaši izplatīta, hiraganu galvenokārt lietoja sievietes. Japānietes to izmantoja privātai sarakstei un literāro darbu pierakstīšanai. Viens no klasiskajiem japāņu sieviešu literatūras darbiem “Genji monogatari” (japāņu valodā – “Genji stāsts”; 11. gs. pēc Kristus dzimšanas), ko dažkārt dēvē par pirmo psiholoģisko romānu, tika rakstīts, izmantojot hiraganu. Mūsdienās šo kana versiju izmanto partitīvu un locījuma galotņu rakstīšanai (locītais vārds tiek rakstīts kā kandži un kana rakstzīmju konglomerāts), kā arī vārdu, kurus nevar rakstīt ar kandži, rakstīšanai. Hiragana ir arī glābiņš aizmāršīgajiem cilvēkiem, kuri zina vārda skanējumu, bet nevar atcerēties tā logografisko simbolu.

Katakana – kā rakstīt svešvalodu japāņu valodas vārdus?

Lai gan sākotnēji pirmā japāņu zilbārā rakstība tika piedēvēta sievietēm, katakana vēsturiski ir saistīta ar vīriešu pasauli, kuri to izmantoja, lai cita starpā rakstītu oficiālus tekstus. Mūsdienās to lieto gan vārdiem, gan svešvārdiem, augu un dzīvnieku sugu nosaukumiem, kā arī toniski skanošiem vārdiem. Katakanu izmanto arī, lai tekstā uzsvērtu un akcentētu vārdus.

Hiragana un katakana – rakstīšanas mācība

Rakstīt japāņu valodā parasti sāk mācīties ar visvienkāršāko rakstzīmju kopumu – hiraganu. Kad tas ir apgūts, tiek ieviesti katakanas burti, kā arī papildu simboli skaņu mīkstināšanai un pagarināšanai un bezskaņu skaņu pārveidošanai skaņās. Jau no paša sākuma ir vērts apgūt pareizu secību un strīpu izveidošanas virzienu – tikai precīzi atveidojot atsevišķus rakstzīmes, varam būt droši, ka tās tiks pareizi nolasītas. Ļoti svarīgi ir arī atšķirt rokrakstu no drukātā teksta, jo fonti nedaudz atšķiras.

Japāņu rakstība ir viena no sarežģītākajām valodu sistēmām. Tomēr visā pasaulē ir drosmīgi kaligrāfijas amatieri un japāņu valodas entuziasti, kuri pievēršas japāņu valodas studijām. Ņemot vērā salu valsts tehnoloģisko varenību, austrumu valoda bieži tiek uzskatīta par biļeti uz starptautisku karjeru. Arī Polijā gandrīz visās lielākajās pilsētās var atrast valodu skolas, kas piedāvā japāņu valodas kursus, un japāņu valodas studijas ir vienas no pieprasītākajām specialitātēm Polijas universitātēs.