CEĻOJUMI PA JAPĀNU

IEPAZĪSTIET AR JAPĀNAS 4 LIELĀKAJĀM SALĀM – HONSIU, HOKKAIDO, KIUSIU UN SIKOKU

Japāna, pazīstama arī kā salu zeme, atrodas uz gandrīz 7000 salām un saliņām, kuras gadiem ilgi ir bijušas izolēta zeme no pārējās pasaules. Iepazīsties ar Honsiu, Hokaido, Kiusiu un Sikoku - 4 lielākajām Japānas salām - un uzzini, ko vērts redzēt, apmeklējot katru no tām.

Honsiu – Japānas lielākā sala

Starp Japānas jūru, Kluso okeānu un Iekšējo jūru atrodas lielākā un slavenākā no Japānas salām. Honsiu garums ir aptuveni 1400 km, un tās platība ir gandrīz 230 000 km2, kas ir vairāk nekā 60 % no Japānas kopējās teritorijas un septītā lielākā sala pasaulē. Tajā dzīvo aptuveni 104 miljoni cilvēku (2010. gadā) jeb vairāk nekā 80 % Japānas iedzīvotāju. Honsiu sala ir visblīvāk apdzīvotā (429 iedzīvotāji uz km2) un ekonomiski attīstītākā valsts teritorija. Šeit koncentrējas lielākie rūpniecības centri, uz kuriem balstās mūsdienu Japānas varenums.

Arī no vēsturiskā un kultūras viedokļa sala ir ļoti nozīmīga Ziedošo Ķiršu Zemes daļa. Tajā atrodas ne tikai Japānas pašreizējā galvaspilsēta Tokija, bet arī bijušās valdnieku rezidences, piemēram, Nara un Kioto, kurās ierakstīta salas valsts vēsture. Tāpēc Honsiu ir viens no galvenajiem galamērķiem ceļotājiem, kas apmeklē Japānu. Imperatora pils Tokijā, Zelta un Sudraba paviljoni Kioto, tikšanās ar sika briežiem Nara pilsētā vai slavenās wagjū liellopu gaļas degustācija Kobē ir tikai daži no daudzajiem salas apskates objektiem. Honsiu, kas ir kalnaina un vairāk nekā 60 % no tās klāj meži, priecē arī dabas skaistuma cienītājus. Tās gleznaināko vietu vidū ir Fudzi kalns un apkārt esošais Fudzi-Hakone-Izu nacionālais parks, kas pazīstams arī kā Piecu ezeru apgabals.

Hokaido – Japānas otra lielākā sala

Meklējot dabas objektus, ir vērts apmeklēt arī Hokaido – Japānas otro lielāko salu, kas sava vēsākā klimata dēļ ir lielisks patvērums no karstās Japānas vasaras. Tajā atrodas seši nacionālie parki (78 500 kvadrātkilometru platībā), kuros mīt ziemeļu apgabaliem raksturīgas dzīvnieku sugas, piemēram, lāči, brieži, baltie ērgļi, japāņu pūces un dzērves.

Kopš 1972. gada, kad Sapporo, salas galvaspilsētā, notika Ziemas olimpiskās spēles, sala ir kļuvusi par nozīmīgu un pasaulē pazīstamu ziemas sporta centru. Hokaido ir īpaša nozīme tramplīna slēpošanas vēsturē. Uz Ōkurayama kalna Sapporo notiek šā sporta veida lielākās sacensības, tostarp Pasaules kausa izcīņa, kas no 1980. gada tiek rīkota Japānas salā. Apmeklējot Japānas ziemas galvaspilsētu, dodieties uz Ramen Yokocho – ielu, kas ir pilna ar maziem restorāniem, kas piedāvā vietējās ramen versijas, ar kurām šis rajons ir slavens.

Arī Hakodate, pilsēta salas dienvidu daļā, piesaista tūristu uzmanību ar savu unikālo nakts ainavu. Viens no labākajiem skatu punktiem šajā apvidū ir Hakodate kalns, no kura var apbrīnot tirdzniecības ostas rajonu un slaveno Goryōkaku fortu. Tā piecstūrainā struktūra, kas atgādina zvaigzni, ir viena no pilsētas atpazīšanas zīmēm.

Kiuiu – Japānas trešā un siltākā sala

Pārvietojoties no Hokaido uz Kiusiu var būt neliels termālais šoks. Ziemeļu un dienvidu salās temperatūra ziemā var atšķirties pat par desmit grādiem. Lai gan vasarā atšķirības nav tik lielas – vidējā temperatūra Hokaido ir aptuveni 18-20 °C, bet Kiusiu – aptuveni 28 °C -, trešā lielākā un siltākā Japānas sala ir viens no populārākajiem japāņu atpūtas galamērķiem.

Kiusiu kalnaino iekšpusi ieskauj piekrastes līdzenumi, un karstie avoti, kas vilina nogurušos tūristus, ir sastopami visur. Starp slavenākajām peldvietām ir avoti Beppu, Oitas prefektūrā. Pateicoties šajā apvidū atrodamajiem minerāliem, to “elles ūdeņi” iegūst unikālas un visai neparastas krāsas. Chinoike Jigoku (elles asiņu dīķis) ir pilns ar duļķainu, spilgti sarkanu ūdeni, savukārt Umi Jigoku (jūras elle) pārsteidz ar kobalta krāsas dzīlēm.

Kiusiu atrodas arī viena no Japānas svarīgākajām tirdzniecības ostām. Tā kā Nagasaki ir sena saikne starp Japānu un Rietumu pasauli, tā ir bijusi pakļauta ārvalstu kultūras un arhitektūras ietekmei. Par to liecina pilsētas ainava un ēkas, piemēram, Ōura Tenshu-dō, kas ir vecākā kristīgā baznīca Japānā, un 19. gadsimtā pēc Rietumeiropai raksturīgo ēku parauga celtais Glover Garden tirgotāju nams.

Sikoku – mazākā no Japānas galvenajām salām

Stāvie kalni, kas klāj lielāko daļu vismazākās no četrām Japānas salām, kavē vietējās rūpniecības attīstību un mazina tās apdzīvotības iespējas. Salas platība ir 18 800 kvadrātkilometri, un tajās dzīvo aptuveni 4,1 miljons cilvēku jeb nedaudz vairāk nekā 3 % no Japānas iedzīvotāju skaita. Tomēr zemo iedzīvotāju blīvumu kompensē … reliģisko celtņu blīvums. Nelielajā salā atrodas pat 88 tempļi, kas ir daudzu svētceļojumu galamērķis. Japāņu ezotēriskā budisma paveida sekotāji ierodas uz salu, lai dotos pārgājienā no tempļa uz templi, kas ir vairāk nekā 1600 km garš maršruts. Viņu pārgājienu bieži apgrūtina augsta gaisa temperatūra, lietusgāzes un, pats galvenais, Sikoku kalnainais reljefs. Tomēr ir daži, kuriem izdodas kājām veikt visu svētceļojuma distanci. Mazāk neatlaidīgajiem maršrutā kursē īpaši autobusi.

Populāri tipiski tūrisma objekti uz salas ir milzīgie ūdens virpuļi, ko var apskatīt Naruto šaurumā, un Matsuyama pils. Šī celtne atrodas 132 metrus augsta kalna virsotnē, un no tās paveras lielisks skats uz pilsētu un apkārtni. Apmeklētāji uz vietas var pielaikot oriģinālās samuraju bruņas, bet pēc ekskursijas atpūsties termālajos avotos Dōgo Onsen pils pakājē.

Japānas arhipelāgs

Japānas salas Klusajā okeānā veido 2990 km garu loku. Lai atvieglotu saziņu starp Japānas lielākajiem pilsētu centriem, Honsiu, Hokaido, Kiusiu un Sikoku tās savieno daudzas dzelzceļa un autoceļu līnijas. Honsiu un Hokaido savieno pasaulē garākais zemūdens tunelis, kura garums ir 54 km. Kiusiu un Honsiu ir savienoti tādā pašā veidā. Un kopš 1988. gada no Honsiu uz Sikoku var nokļūt pa pasaulē garāko piekaramo tiltu, kura garums ir 9 km. Mūsdienīgi savienojumi starp salām, kas nodrošina efektīvu un drošu kravu pārvadāšanu, atvieglo iedzīvotāju pārvietošanos pa valsti un tūristu ceļošanu starp Japānas galvenajiem apskates objektiem.

Katrai no Japānas salām ir nedaudz cits klimats, ēkas un atmosfēra. Neraugoties uz atšķirībām, tās visas veido vienotu, unikālu Ziedošo Ķiršu Zemes ainavu, kurā noteikti ikviens atradīs kaut ko priekš sevis.